Jdi na obsah Jdi na menu

25 dětí uvízlo na horské chatě Martiňák , na pomoc museli záchranaři

16. 10. 2009

25 dětí uvízlo na horské chatě , na pomoc museli záchranaři

Záchranná akce z horské chaty Martiňák
 

 

 

Dne 16.10.2009 v 10:01 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při evakuaci dětí, které uvízly na horské chatě Martiňák u Horní Bečvy.

Oznámení předcházela situace, kdy celá škola v přírodě dnes končila svůj pobyt na horské chatě a měla odjet domů. Vlivem sněhové kalamity a popadaných stromů na příjezdové cestě se však nemohl nikdo z chaty dostat do údolí a k připravenému autobusu.

Majitelé chaty se dlouho a marně snažili prorazit cestu od chaty, ale ani s terénními vozy to nebylo možné. Jejich technika na odstraňování sněhu se porouchala při práci na uvolnění cesty. Další pomoc ze strany obce nebyla také úspěšná, protože traktor se zadní radlicí nedokázal přejet metrovou vrstvu těžkého sněhu. Rodiče dětí byli postupně o situaci informováni.

Krátce před desátou hodinou přišla hasičům první informace, že je problém s uvízlými dětmi na chatě. O pár minut později už na tísňové lince 112 informovala jedna z pedagožek, že na chatě je 25 dětí ve věku 3-6 let. Děti byly v pořádku, v teple, i když v chatě bez elektrického proudu. Jedno z dětí bylo zraněno na hlavě a ošetřeno. Následně volal na linku 112 jeden z otců, který v obavách o své malé dítě požádal záchranáře o pomoc.

Operační důstojník HZS Zlínského kraje začal situaci k záchraně dětí okamžitě řešit. Vzhledem k počtu osob šlo o mimořádnou událost. Nejdříve chtěl operační důstojník na místo vyslat jednotku dobrovolných hasičů obce Horní Bečva, ale na hasiče se nebylo možné dovolat. Několik dnů bez proudu a kalamitní stav je komunikačně zcela odřízl.

Okamžitě byla vyslána další vhodná jednotka hasičů, a to jednotka z povolání města Rožnov pod Radhoštěm. Hasiči vyjeli s terénním vozidlem Nissan nejdříve na úřad do obce Horní Bečva, kde chtěli požádat o další technickou pomoc. Starosta byl v terénu, ale zástupce obce sdělil, že po neúspěšném pokusu jejich lehká technika nedostačuje. Dalším průzkumem bylo potvrzeno, že na příjezdové cestě je metr sněhu a popadané stromy.

Hasiči z Rožnova se proto přesunuli do střediska Správy a údržby silnic v Prostřední Bečvě, kde dispečera požádali o pomoc s těžkou technikou. Těžký traktor se šípovou radlicí byl zrovna v protějších kopcích u Soláně, a proto bylo nutné vyčkat na jeho příjezd. Mezitím operační důstojník ve Zlíně komunikoval s Krajským úřadem, který dal následně souhlas k případnému proplacení prací spojených s odklízením sněhu na účelové komunikaci a soukromé cestě k chatě.

O události byla informována Horská služba Beskydy, která má sídlo nedaleko chaty, a to na 7 km vzdálených Pustevnách. Velitel horské služby vyslal na pomoc dva týmy. Jeden se snažil k Martiňáku dostat po hřebenu a druhý z údolí od Horní Bečvy. První tým zapadl v hlubokém sněhu a těžkém terénu. Po marných pokusech prorazit, se vrátil zpět na Pustevny a vytvořil záložní tým. Druhá skupina dorazila údolím k hasičům u Horní Bečvy s vozem VW Transporter, sněžným skútrem a vozíkem za skútr pro evakuaci více osob.

Všichni záchranáři počkali na dojezd traktoru s radlicí a pomalu se začali posunovat po cestě k chatě. Hasiči šli před traktorem a postupně odřezávali spadlé stromy. Radlice za nimi odhrnovala těžký sníh a čistila cestu. Chaty Martiňák se podařilo dosáhnout krátce po druhé hodině odpoledne.

Mezitím na místo dorazil ze Zlína velicí důstojník směny, který převzal velení nad celým zásahem. Postupně byla provedena evakuace a následná záchrana dětí i tří dospělých z jejich doprovodu. Děti byly naloženy do vozidla hasičů a horské služby. Po prohrnuté cestě už nebyl problém je dopravit do údolí a posadit do připraveného autobusu. Oba řidiči autobusu byli průběžně také informováni o situaci a byli ochotni čekat až do konce zásahu. Následoval odvoz dětí z mateřské školy do Zlína a jejich postupné předání rodičům.

Pro děti byla celá záchranná akce zajímavým oživením jejich pobytu v horském prostředí Beskyd. Pro záchranáře to byla první větší akce nastupující zimní sezóny.

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář